top of page

2015 års filareträff

Inbjudan till 2015 års filareträff

Nu är det åter dags för en ”filareträff” på Lotcen. Detta berör alla som jobbade på Uddevallavarvets avd. 3661. Alltså ”utefilare”. Ni är hjärtligt välkomna måndagen den 7 september, och som förr om åren träffas vi i Varvs- och Industrihistoriska föreningens lokaler på Lotcens 3:e våning.

Även i år skall vi visa bilder från varvets arkiv som har haft beröring med vår verksamhet.

Under kvällen hinner vi säkert med lite fika också, trots allt snack om hur bra det var förr i tiden. Eller hur smutsig, varm, kall och bullrig arbetsmiljön var. Fikat kostar 30 kr.

Vi vill att ni ringer Kjell Johansson på telefon 0522-330 79, eller skickar Epost till kjelljo@comhem.se om ni vill vara med på träffen. Anmälan beror på att vi måste beställa tilltugg till kaffet eller teet.

Hjärtligt välkomna önskar Kjell och Vambola

3 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Comments


bottom of page