top of page

Efterlysning av en HALVMODELL från UV

Det gäller dig som har jobbat på Uddevallavarvet eller har någon anhörig som har gjort detta. Känner du till om det finns någon ”halvmodell” av något fartyg som ligger i något uthus och skräpar. En halvmodell gjordes där man ritade ut bordläggningsplåtarna, hur dessa skulle böjas och storleken på varje plåt.

Halvmodeller gjordes fram tills datorerna tog över beräkningens av hur plåtarna skulle se ut.

Vi har varit på jakt efter någon ex. till föreningens lokal men hittills kammat noll. Vad glada vi skulle bli om vi hörde från någon att vi har en som ni kan få.

På bilden som är taget i Göta Älvdalens Varvs och Sjöfartshistoriska museum finns denna modell uppsatt. Där ser man tydligt varje plåt inritad. Modellen kommer från Uddevallavarvet men man vill inte skänka den till oss i Uddevalla.

8 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Comments


bottom of page