top of page

Informationsträffen den 2:a september

Forskning kring gamla (och även nyare) industrier i ens hembygd är numera mycket populärt i hela landet.

Som vi redan informerat om tidigare, kommer vi i Uddevalla Varvs- och Industrihistoriska Förening måndagen den 2 september kl. 18.00 att ha en informationsträff, där vi informerar om vår verksamhet och aktiviteter.

Förhoppningsvis kommer då personer som kan tänka sig att bli stödmedlemmar, och kanske även personer som i viss utsträckning skulle ha lust att själva engagera sig i föreningens industriforsknings- och dokumenteringsaktiviteter.

Vi kommer förstås att vara i våra lokaler i aktivitetshuset LOTCEN på Kungsgatan 30.

Skicka gärna en liten ”blänkare” till vår mejladress info@uddevallaindustrihistoriska.se om ni tänkt komma, så att vi får en uppfattning om hur många vi har att räkna med.

2 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Comments


bottom of page