top of page

MÖKET, STICKAN & TIGER

Korrekturläsningen av föreningens nya bok med titeln MÖKET, STICKAN & TIGER har startat. På torsdagen 20 februari träffades del av redaktions- gruppen i föreningens lokal på Kungsgatan 30 i Uddevalla för att påbörja det mödosamma arbetet med genomläsningen. Jag tror att vi han med ca 3-4 procent av sidorna. Mycket bollande med ord och kommatecken förekom. Boken skall bli på nästan 400 sidor och beskriver historien om tre av stadens betydande industrier utöver varvet. Utgivningen beräknas ske i början av december månad år 2020. På övre bilden ser ni Stefan Brännwik Janne Dahl och Lilibeth Gustavsson som håller i var sitt företag.

3 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Comments


bottom of page