top of page

Medlemsmöte 5 dec. på Lotcen


På måndag kväll hade U-a Varvs och Industrihistoriska förening årets sista medlemsmöte på Lotcen. 27 medlemmar deltog och var med att besluta bl.a. om budgeten för nästa år. Ordföranden rapporterade att vi för närvarande har 132 medlemmar. Ekonomin är stabil vilket innebär att medlemsavgiften för år 2017 blir oförändrat.

Ordföranden informerade vidare att föreningen hade fått 50 tusen kronor från Thordén- stiftelsen. Pengarna täcker en stor del av kostnaden för tryckning av föreningens senaste varvsbok som kom ut under sommaren.

Efter mötesförhandlingar och fika visade Henry Simmerström sina tecknade bilder som under åren har funnits i både Kuriren och Bohusläningen.

Henry jobbade under många år på Lundqvist Järnhandel och hörde nästan till ”inventarierna”.

Bilden överst är taget av Lars-Göran L. föreningens yngsta medlem

1 visning0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Comments


bottom of page