top of page

Ny affär på Kungsgatan 19

I dagens Bohusläning 23 oktober läser man att en ny affär skall öppnas på Kungsgatan 19 i Uddevalla. Det är två syskonpar från Tjörn som skall prova lyckan med att sälja kläder till starkt reducerade priser. Kläder till både barn, damer och herrar, alltså hela familjen kan fynda. Butikens namn är POPUP-OUTLET. Premiär sker den 24 oktober kl. 11.00.


Man kan läsa på Uddevalla Varvs och Industrihistoriska föreningens hemsida att på Kungsgatan 19 i Uddevalla har tidigare bland annat funnits följande företag. Det finns säkert fler, men som vi inte har hittat.

Jacobowsky Manufakturaffär start år1874. Sedan till Västerlång- gatan 1. Schwartzman och Nordström, senare Tiger rang. Start år1903 på på Kungsgatan 19 sedan 1906-1929Norra Drottninggatan 16. 1929-1949 södra Drottninggatan 2.och 1949 till Östergatan 20. Arvid Bruhns Cykelaffär. Start 1924 flyttade till Kilbäcksgatan 26. Eugen Mossbergs Charkaffär under 1940 talet. Karlheden Fotografen. JC Boys and Girls. Rabbit. Vero Mode. Resia Resebyrå från Norra Drottninggatan 10.

5 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Comentarios


bottom of page