top of page

Rybergs på Bastionsgatan


Vad är på gång med Rybergs fastighet på Bastionsgatan 34 i Uddevalla.Norra väggen har rivits. Är ombyggnad på gång eller skall fastigheten rivas?

Historien om Rybergs i Uddevalla som startade på Södergatan 38 av Karl-Adolf och Hans Ryberg år 1895. Firman flyttade till Bastionsgatan 34 år 1985 och därifrån till Lillesjö industriområde år 1995, finns på vår hemsida under industrier och kommer även i vår nya bok om Uddevallas Industrier 1725-1950. Boken har premiär 5 december på Bohusläns museum. Föreningens hemsida har adress: uddevallaindustrihistoriska.se

Bifogar ytterligare fyra bilder som är tagna 6 maj 1992. På översta bilden finns samtliga som jobbade 6 maj 1992. På nästa bild fins Magnus Olsson och Nils-Göran Andersson. där under kollar Bengt Olsson rökningen av korvar och på understa bilden finns Rolf Ryberg som kollar om korvarna är rätt upphängda.

20 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

bottom of page