top of page

Statsmusikkåren fyller 75 år


Hörde av föreningens ordförande att Uddevalla Statsmusikkår fyller 75 år22 januari. Det firas med tårta på Bohusläns museum.

Givetvis skall det spelas en del låtar under kvällen. Janne Dahl berättar vidare att det var hans pappa Einar Dahl som kom med förslaget att staden skulle ha egna musikanter som kunde spela vid olika festligheter.

Bifogar två bilder från varvet som för det mesta anlitade regementets musikanter vid sina sjösättningar. Snöbilden är från 1983 och regnbilden skall var från 1967. Bloggredaktörerna GRATTAR 75 -ÅRINGEN.

5 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Comments


bottom of page