top of page

Tisdagsträffen 3 mars

I Varvs och Industrihistoriska föreningens lokal på Kungsgatan 30 i Uddevalla träffas Varvs och Filmgrupperna samtidigt varje tisdag. I det lilla kontor finns inte utrymme för alla. En dator får därför flyttas ut i stora salen. Givetvis blir det en av de “små” datorerna som bärs ut. Bemanningen framför den år som vanligt Jussi Rangell, Sven Palmersjö och Sture Karlsson. I “Grabbarna” görs finputsningen och sista urvalet av bilderna som snart skall in på förenin- gens hemsida. På bilden ovan finns Erik Lindh föreningens kassör och med i Filmgruppen. Bakom honom står Bo Larsson, vice ordförande i föreningen. Sedan följer Kjell Ahlén och Marta Göransson, Filmgruppen. Till höger syns Lennart Roos, djup engagerat med digi- talisering av diabilder. Två-tre timmar går jättefort om man har det gemytligt.

1 visning0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

コメント


bottom of page