top of page

UDDEVALLA FOLKETS HUS FYLLER 70 ÅR


I år, 2016 fyller Folkets Hus (nuvarande byggnad) 70 år. Det firar man till en början med öppet hus lördagen 20 februari kl. 10-14. Vår förening Uddevalla Varvs och Industrihistoriska föreningens “varvsgrupp” medverkar under dagen.

Vi berättar om föreningens verksamhet och visar industribilder samt säljer böcker till bra priser.

Du som tänker besöka tillställningen och har industribilder hemma, tag med dessa så att vi får skanna in bilderna till föreningens arkiv.

Vy över varvsområdet på 1960 -talet med Kasenvarvet i förgrunden.

Vi finns i rum Äsperöd. Ingång från Göteborgsvägen, kan du inte gå i trappor tar du hissen till konferensvåningen. Där i korridoren hänger ett stort antal gamla Uddevallabilder. När du ser på foton får du ett stort ”ah ha” upplevelse.

Välkomna till Folkets Hus som bjuder på massor av aktivitetek

2 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Comments


bottom of page