top of page

BILD FRÅN MINNENAS ARKIV 1

27 april 2004 delade Uddevallavarvets näst sista vd, Ingvar Trogen ut sin bok VARVET RUNT till samtliga som hade varit anställda vid varvet när nedläggningsbeslutet togs att Uddevallavarvet hade gjort sitt. Tilldragelsen ägde rum på Bohusläns museum där ett par hundra fick sina böcker.

På bilden får Kenth Albinsson sin bok och Lennart Aronsson står på tur att få en gåva av sin forna vd. Kenth är kassör i Varvs och Industrihistoriska föreningen och Lennart sitter med i föreningens valberedning samt är aktiv i ”Varvsgruppen”.

3 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

留言


bottom of page