top of page

Det blåste friska vindar


Lördagen 23 mars år 2019 blåste det friska vindar i Uddevalla. De fem Nordiska flaggorna vid Bohusläns museum vajade friskt för vinden. Kan det ha berott på att Uddevalla Varvs och Industrihistoriska föreningens tre medlemmar, Janne Dahl, Stefan Brännwik och Cissi Ahlsen signerade sin bok ”Musiklivet i Uddevalla” på Hallmans bokhandel.

Det är en bok som beskriver ett av världens mest gemensamma språk,, nämligen musiken ljuds historia i Uddevalla från år 1925 till 2018..

Boken år på 320 sidor samt i A4 format. Ja, det finns all anledning att flagga för den, och dessutom är den gjord av tre föreningens medlemmar, givetvis i privat regi, men ändå tycker vi övriga i föreningen att det är ett fantastiskt arbete so har tagit två år att genomföra.

2 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Yorumlar


bottom of page