top of page

Flygfoto över en del av Uddevallavarvet våren 1972

En mycket intressant bild över del av Uddevallavarvet taget år 1972. Det man ser på bilden är Kasenvarvet, där utbyggnaden startade år 1946 och första fartyget sjösattes 1947. På Sörviksvarvet kölsträcktes första fartyget W,Alton Jones 1 augusti år1958.

På bilden från år 1972 ser man två fartyg under utrustning. Den största vid utrustningspiren är M/T EVINA på 96 150 DWT och byggdes till H. E: Hansen-Tangen Kristiansand Norge. Ett av 106 fartyg som varvet byggde till rederier i vårt grannland, Nybygge nr: 245 levererades till beställaren 10 november 1972.

Vid västra kajen håller M/T ANCO STANE på att bli utrustad. Hennes lastförmåga var ”bara” på 23 840 DWT och byggdes för Anco Line Ltd. London. Leveransprovturen skedde 15 april 1972.


År 1972 levererade varvet 6 st. fartyg. Under året nyanställdes 523 personer och vid årets slut var vi 2873 anställda vid varvet.

Projekt 73 påbörjades, alltså projektet för utbyggnad av varvet för att kunna bygga fartyg upp till 600 000 tusen ton.

Man kan läsa i Janne Hermanssons bok om Uddevallavarvet att: Vid bokslutet i mars (1973) visade Uddevallavarvet, för första gången på många år, en vinst. Vinsten låg för 1972 på 16 miljoner kronor.

Om man förstorar upp översta bilden finns många intressanta saker att upptäcka på fotot. Inget finns byggt på markerna där OK tappen med flera företag i dag ligger. Bl.a. ambulansgaraget bilbärgningens fastigheter mm.. Mon-Lisas restaurang kanske var påtänkt men inte byggt.. Bilderna finns i Uddevalla Varvs och Insustrihistoriska föreningens arkiv.

12 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Kommentare


bottom of page