top of page

Kina-besöket

Ordförande Mao, förlåt Dahl, samt undertecknad har nu återkommit från rundresan i Kina, Hongkong och Macau.

Om nu tanken vara att studera den kinesiska industrin för föreningens räkning, så blev det nog ärligt talat inte så mycket med just det. Däremot kan vi nu en hel del om kinesiskt öl (framför allt Tsing Tao) varav intogs försvarliga mängder, allt i den goda avsikten att hålla vätskebalansen.

Bilden nedan visar Janne Dahl i spelstaden Macau, som liksom Hongkong, är en SAR, dvs en Special Administrative Region inom Folkrepubliken Kina.

0 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

bottom of page