top of page

Kina-besöket

Ordförande Mao, förlåt Dahl, samt undertecknad har nu återkommit från rundresan i Kina, Hongkong och Macau.

Om nu tanken vara att studera den kinesiska industrin för föreningens räkning, så blev det nog ärligt talat inte så mycket med just det. Däremot kan vi nu en hel del om kinesiskt öl (framför allt Tsing Tao) varav intogs försvarliga mängder, allt i den goda avsikten att hålla vätskebalansen.


Bilden visas också upp-och-nervänd, vilket förstås är helt naturligt med tanke på att Kina ju ligger på andra sidan jordklotet…

Bilden nedan visar Janne Dahl i spelstaden Macau, som liksom Hongkong, är en SAR, dvs en Special Administrative Region inom Folkrepubliken Kina.

Här har Janne klätt upp sig inför en företagsintervju på Rocks Hotel i Macau. Det kan bli riktigt tuffa tag, så det gäller att vara väl rustad…

Nedan pustas det ut efter en hård arbetsdag på Harbour Grand Hotel i Hongkong… Det är sjökaptenen mm Lasse Axelsson (medresenär) och ordförande Dahl. Den fjärde resenären var f.ö. Bo Callenberg. Inte att leka med det hotellet… Att det inte gick någon större nöd på herrarna kanske framgår? Ett tufft jobb, men någon måste göra det!!!

1 visning0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Comments


bottom of page