top of page

Lunchrast på varvet


Under bearbetning av Uddevallavarvets bildarkiv stötte ”datorgänget” på en rolig bild som visar en av varvsgubbarna sovande på däcket Troligen är det lunchrast. Det var kutym att så fort man hade svalt sista tuggan av det medhavda maten skulle man sträcka ut sig på sin “sittplatts” om det fanns utrymme. Ofta en arbetsbänk eller varför inte upp på fartygsdäcket som den här farbror har gjort efter sista matbiten.

Vad vi gör just nu är att sortera in bilderna som MediaCopy har skannat in i olika mappar och därefter skall samtliga namngivas. Vi kommer att lägga in ett par tusen bilder på föreningens hemsida under vintern och dessa kommer att ligga under rubriken Bildarkiv.

3 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Comments


bottom of page