top of page

Mer från mötet med Johan Schreil

Återkommer med ett par bilder från vår träff den 8 april med förre varvschefen Johan Schreil, 99 år, i hans hem i Karlskrona.

Här ses två av föreningens “vackra gossar” Bertil Svanberg och Owe Skogsberg, flankerande Johan Schreil. Även om Schreil numera är en gammal man, så kunde vi tveklöst konstatera att han fortfarande äger en imponerande intellektuell skärpa, tillika analytisk förmåga.


Föreningens Stefan Brännwik i livligt samtal med Johan Schreil, bl.a. för att få svar på frågan om varför man överhuvudtaget accepterar att ta ett jobb som chef för ett storföretag med 4000 anställda med allt det man kan föreställa sig att det innebär. Rätt få människor lär vara “spantade” för en sådan uppgift…

9 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Comments


bottom of page