Rapport från Kungsgatan 30 i Uddevalla
- 28 juli 2018
- 1 min läsning
Uddevalla Varvs och för Industrihistoriska förening har för tillfället ett korttidskontrakt för sin lokal på Kungsgatan 30. Den löper ut sista september i år. Vi har sommaruppehåll i föreningen, men jag är där två-tre gånger i veckan för att kolla posten bl.a. och uträtta ärenden i vår lokal. Det är mycket trist att se innergården, där den berömda ”Lotcens trädgård” har farit illa, mycket på grund av torkan och värmen men även avsaknad av omsorg från mänskliga händer.
Bifogar ett antal bilder från den gångna veckan, samt bilder tagne förra hösten när det var öppet hus i samband med GGG.





Gömda Glömda Gårdar har arrangerats under flera år i Uddevalla centrum. Vår förening har medverkat på Kungsgatan 30, genom att visa bilder och berätta om ”Uddevalla förr”. i cafeterian. Ett mycket uppskattat inslag i arrangemanget.



Comentários