top of page

VARVSUTSTÄLLNING


Måndag fm. 26 juni hängde vi utställningen om Uddevallavarvet i salen Fossum, Folkets hus Uddevalla. Utställningen producerades år 2004 av några varvsentusiaster i ABF Fotoklubb. Samlingen består av 53 bilder varav de flesta är svartvita.

Vi som hängde bilderna var: Erling Andersson, Kurt Blomgren, Sture Karlsson, Sven Palmersjö och Vambola Kallaste samtliga med i föreningens ”varvsgrupp”.

Utöver bilderna som hör till utställningen hängde de upp ytterligare 9 färgbilder vars tema är nästan bara fartyg.Efter lite strul i början var utställningen uppe redan kl. 12.00 detta tack vare fem skickliga yrkesmän som arbetade många år på Uddevallavarvet.

Vernissage av utställningen är på fredag 30 juni kl. 15 00. Ni är hjärtligt välkomna att se på bilderna.

Utställningen kommer att vara bemannat fredag och lördagar mellan kl. 12.00 – 17.00 fram till 7 augusti. Det går även att se utställningen under annan tid, men då får man leta upp vaktmästaren, han/hon släpper in er till salen Fossum.

2 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Comments


bottom of page