top of page

“Gamla Uddevalla”

Som meddelades i ett inlägg den 31 oktober, sammanträder en av föreningens tre arbetsgrupper, “Gamla Uddevalla-gruppen”, en gång per månad, och har gjort så under ett antal år.

Det har resulterat i en mycket omfattande dokumentering av de affärs-, industri- och andra rörelser som genom åren funnits på varje enskild adress i hela centrala staden. Det handlar om närmare 6000 firmanamn som hittills identifierats.

Nu har materialet i sin helhet publicerats på hemsidan

smiley
smiley
smiley

Det återfinns förstås under huvudrubriken GAMLA UDDEVALLA.

Det ligger det i sakens natur att detta arbete aldrig kommer att bli klart, utan måste fortgå i takt med att förändringar inträffar då nya etableringar sker, och gamla försvinner. Därmed kommer gruppen förstås också att ladda upp uppdaterade dokumentversioner på hemsidan allteftersom.

4 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Comments


bottom of page