top of page

Ingen verksamhet just nu

De olika grupperna i Uddevalla Varvs- och Industrihistoriska förening gör uppehåll tills vida-re. Detta beror på Corona virus som sätter käppar i hjulet. Det är föga troligt att någon av föreningens fyra arbetsgrupper kommer att träffas i lokalen förrän det blåses “faran över” , och när blir detta? Men, däremot jobbar bokgruppen vidare och det beror på att Lilibeth, Janne och Stefan med sina medhjälpare träffas privat för att få boken klart till början av december. Jag är uppe i lokalen flera gånger i veckan för att se till arkiven och som just nu letar efter bilder som är beställda för snar leverans. Blir det några ändringar med träffarna skriver jag meddelande på föreningens blogg och skickar e-post till de berörda. Vi skall försö- ka få fart på föreningens Facebook, och enligt vissa blir informationen mycket lättare ut i världen.


3 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Commentaires


bottom of page