top of page

Jan Axel Brodthagen Dahl igen

Ännu en bild på föreningens nybakade ordförande, klarinettisten, återfallsseglaren, föredragshållaren, hembygdsvårdaren och industriforskaren Janne Dahl. Ja han heter faktiskt också Brodthagen i förnamn, något som han av någon anledning dock inte verkar vara så pigg på att prata om… Prata är väl annars något som han är riktigt bra på…

Överläraren, kommunal- och riksdagsmannen Einar Dahl var en känd profil i Uddevalla under många år, och dessutom pappa till Janne. Janne har ett gediget yrkesmässigt förflutet, dels på Uddevallavarvet mellan 1953 och 1964, dels inom Mattsson-koncernen.

19 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Comments


bottom of page