top of page

MEDLEMSINFORMATION nr:1/2018


Uddevalla Varvs och Industrihistoriska föreningen har ett infoblad som heter MEDLEMSINFORMATION och kommer ut två gånger om året. Nu är årets första nummer på gång. I mitten av kommande vecka (7) bör den finnas i din brevlåda. Infobladet är på 8 sidor och beskriver föreningens verksamhet under första halvan av år 2018. Redaktören ser lite tillbaka samt en hel del även framåt. En större artikel finns om besöket på Uddevalla kommuns kraftvärmeverk, Lillesjöverket som Industrigruppen gjorde i höstas. Lilibeth Gustavsson skriver utförligt om Varvsforum som vår förening är värdar för 21-22 april i Uddevalla. Sedan finns det en del rapporter från de olika arbetsgruppernas verksamhet. Som sagt, det finns en hel del att läsa. Även en del bilder matchar artiklarna.

2 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Kommentarer


bottom of page