top of page

Minnen finns kvar…

12 december 1984 hade de flesta tidningar stora rubriker att Uddevalla-varvet skulle läggas ner. Vi som jobbade på varvet fick reda på detta den 11 december när varvets VD Ingvar Trogen informerade oss i matsalen på Sörvik, samt på huvudkontorets matsal, om Svenska Vars beslut. Jag tror att vi alla kände en stor tomhet inom oss. Vad kommer att hända oss och våra familjer. Vi som byggde så bra båtar, vårt varv skulle också stängas. Men livet gick vidare och de flesta har klarat oss ganska bra. Vi var ca. 2200 som var anställda på varvet vid detta tillfälle samt en hel del “lånefirmor”. Man kan räkna med att nerläggningen berörde 2500 båtbyggare. När jag numera ser dessa tidningssidor som vi har i föreningens arkiv, “går det kalla koror utefter min rygg”.

15 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Comments


bottom of page