top of page

STORMEN 23 oktober 1969

Hur många mins STORMEN som rasade den 23 oktober 1969? Vi i Uddevalla Varvs och Industrihistoriska föreningens Varvsgrupp håller på och plockar ut ett par tusen bilder från Rune Nilssons samling. Det är bilder som skall in på föreningens hemsida och där fanns ett par bilder tagna just 23 oktober 1969 vid utrustnings- kajer på Kasen.

Jag mins den dagen mycket väl. Själv jobbade jag på bädd 4 på Sörvik med maskinmontering ihop med flertal andra maskininsättare (filare). Vi blev förbjudna att gå ombord efter kafferasten kl. 09. De tunga ställningsplankorna på bordläggningen flög som tändstickor för stormen. Det fanns inga stormbyar, utan styrkan i stormen var konstant En lång tid efteråt låg det ett tjockt lager havssalt på allt som fanns utomhus på varvet.

3 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Comments


bottom of page