top of page

Uddevalla kommuns kulturpris

Uddevalla kommuns kulturpris för år 2016 är nu utdelat, och till ingen mindre än föreningens egen initiativtagare och nestor, Vambola Kallaste. Det hela ägde rum i samband med en julkonsert i Uddevalla Kyrka, vilket gav en festlig inramning åt det hela.

Förutom äran så lär det också ingå en viss summa pengar i priset. Tror dock att vi kan utgå ifrån att det förstnämnda betyder ojämförligt mest för Vambola, det är ju onekligen riktigt stort att få ett sådant här pris. Och en värdigare pristagare får man garanterat leta efter…

Så vi i föreningen säger förstås STORT GRATTIS VAMBOLA!!!


Vambola är en man som har förmåga att ha många bollar i luften, och är dessutom resultatinriktad – det händer mycket när Vambola är med. Och som om inte det räckte med det; En jäkla stilig karl är han ju också som var och en kan se…

2 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Yorumlar


bottom of page