top of page

UDDEVALLAVARVETS BOCKKRAN

Tisdagen 4 februari 1986 fälldes Uddevallavarvets bockkran efter att ha varit i tjänst under 9 år. Enligt reportage i massmedia var det många som applåderade, men dessa hade nog aldrig jobbat på varvet. De flesta varvsarbetarna såg fällningen med sorg i hjärtan och minst en tår i ögonvrån.

Första lyftet gjordes 1976 och den tyngsta lyften i produktionen skedde när T/T NANNYS däckshus lyftes på plats. Den lär ha vägt ca 500 ton.

Bockkranen var världens största när det gäller bredden, alltså spårvidden, 185 meter.

Högsta höjden på kranen var 135 m. Högsta lyftkapaciteten var på hela 900 ton.

Kranens totala egenvikt var på hela 5 880 ton. Kranen tillverkades av PHB Pohlig – Heckel – Bleichert från Köln som även hade hand om uppmonteringen. Priset med rälsen va 175 miljoner kronor. Bilderna är från Uddevalla Varvs och Industrihistoriska föreningens arkiv.

1 visning0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Vi går över till Facebook

Vi får meddela att sedan föreningens Facebook-sida öppnats i maj månad 2020 med dess avsevärt större publika exponering har vi funnit för gott att göra samtliga inlägg där, och således inte här på blo

Kommentare


bottom of page